Nedostatečná funkce slinivky břišní

 

Učinit maximum někdy nestačí- má zkušenost s onemocněním slinivky břišní.

 

Když jsem do minulého čísla zpravodaje psala naše zkušenosti s Giardiemi, leželi mi u nohou dva leonbergeři, dnes je to už jen jeden. Nikdy by mne nebývalo nepadlo, jak brzy budu psát o Leovi v čísle minulém a ačkoliv nám bylo jasné, že z něj nikdy starý pes nebude a vysokého věku se nedožije, jeho odchod ve věku dvou let nás těžce zasáhnul.

Mnozí z nás znají pohled zvířete, v němž se zrcadlí už jen bolest a jediným řešením je eutanásie, které se tak hrozíme. Když Leo poslední týden svého života naprosto náhle přestal přijímat potravu, na přivolaní nepřišel a jen s velkou námahou vylézal z boudy a k tomu začal rektálně krvácet bylo rozhodnuto, bolestivě ,ale rozhodnuto. Byli jsme nuceni ukončit jeho trápení , které trvalo 16 měsíců jeho 24 měsíčního života. Odešel tam , kde už nic nebolí, umřel mi v náručí a jeho odchod strašlivě bolí, bolí ještě nyní o to vice, že jsme v průběhu 2,5 let ztratili dva milované psy.

Ráda bych se podělila o zkušenosti a v nejlepším případě pomohla některým,kteří jsou konfrontování s onemocněním nedostatečné funkce slinivky břišní tzv.EPI- exokrinni pankreaticke insuficience.Kdybych veděla co vím dneska , snad by byl býval Leovův život delší, ale jen snad.

Takže tedy co to je? Podfunkce slinivky břišní je onemocnění slinivky, kdy tato neprodukuje dostatečně množství trávicích enzymů pro trávení tuků,bílkoviny a cukrů. Toto onemocnění může být dědičné,ale může být i způsobené nespravnou stravou, vysokým podílem obilnin ve stravě, přiliš tučným nebo studeným krmením. My jsme nic takového nevěděli, věděli jsme jen , že Leo měl stále opakované průjmy a podstoupili jsme různé léčby, které byly v základu nesprávně diagnostikovány. Leo prošel dlouhou , přespříliš dlouhou antibitickou léčbou, která mu na zdraví jistě nepřidala.Neustále nevytravená strava se mu dostávala do tlustého střeva, kde způsobovala masivní přemnožení Clostridií perf. A průjmy se ještě zhoršovaly. Teprve za rok byla diagnostikovana EPI.

Klasickými příznaky tohoto onemocnění je žravost, pes žere a žere a nepřibývá, stolice je objemná, vesměs žlutavé až okrové barvy, kašovité až tekuté konzistence a především je tučná,lesklá- zde se poukazuje narušené travení tuků, pes požírá stolici jiných zvířat a dokonce i svou . Vím, že to dělá spoustu psů , vesměs se to označuje jako nepěkný zlozvyk, někdo říká, že je to odkoukané od matky, která čistí stěňata- nevím. Náš Leo pozřel vše co viděl a potkal, dřive než jsme pokaždé zakročili.

Ke spolehlivé diagnoze stačí rozbor krve, pes musí být minimálně 6 lépe 12 hodin na lačno. Testuje se testem TLI, který se provádí i u koček, výsledky testu však mohou být zkresleny, pokud pes má zároveň v těle zánětlivé onemocnění- tak to bylo i u nás. Normální hodnota leží mezi 8,5 -35 ug/l. Při našem prvním testu byla v hraniční hodnotě 11,2 a já měla být veterinářem upozorněna test opakovat, zda se hodnota ještě sníží- bohužel se tak nestalo.Druhý test nebo možnost testu je test elastáz (EIA), zde je potřeba jen stolice a zvíře nemusí být na lačno. Test elastáz je proveditelný jen u psů.Zde je referenční hodnota uváděna mezi 10-40 ug/g, my měli výsledek méně jako 3 a tím konečnou diagnózu podfunkce slinivky břišní.

Pes s tímto onemocněním je odkázan na externí přísun travících enzymu - existuje spousta preparátů jako např. Panzynorm, Panzytrat,Pankreolan Forte, Kreon atd. Tyto všechny obsahují koncentrát enzymů ze slinivny břišní prasat – proteázy, lipázy,amylázy. Všechny tyto léky pocházejí z humánní medicíny , bohužel není prozatím v ČR podobný preparát pro veterinární učely. Mnoho jich existuje v zahraniči např. Pancrex Vet v tabletách a nebo prášku, všechny mají ale společné to, že dávkování je pro lidi a nebo pro psy do 15 kg. A tak je potřeba dávkování odzkoušet. My začali na dávce 50 tablet denně.

Odborná literatura doporučuje zejména u práškových preparátů a nebo pokud tablety rozdrtíme nechat proběhnout tzv. předtrávení. T o znamena krmnou dávku smíchat ca. 40 minut před podáním s enzymy, údajně dojde k předštěpení a strava je pro psa ješte lehčeji stravitelná, my jsme to zkusili, ale neuspěli. Takto předtrávené granule jsou oslizlé, rozměklé a protože všechny přípravky mají typický zápach ( je to zápach,který připomíná koncetrovanou kočičí moč) mnozí psi nejsou ve stavu takto upravenou dávku pozřít a zanechávají-li zbytky, jsou tyto průběhem času kompletně stráveny. Máte-li více psů je naprosto nezbytné,aby tito nežrali stravu obohacenou enzymy, u zdravého psa může dojít k systematickému snižování vlastní produkce travících enzymů. V případě Lea jsem prostě dávku tablet, která byla uměřená velikosti krmné dávky, nasypaly rovnou do tlamy, byl už tak zvyký, že ji málem sám otvíral. Také je psáno, že nejlépe se osvědčují potahované tablety a nebo kapsle např.Kreon, ten je možno zakoupit v různých variantách: Kreon 5000,10000,25000 a 40000. Dočetla jsem se, že nepotahované tablety nepřežijí kyseliny žaludeční a prakticky nedojdou tam, kde mají učinkovat- do tenkeho střeva. Není tomu tak, my vyzkoušeli i Kreon 40 000, snažila jsem se vypočítat koeficient ,abych veděla kolik tablet o síle 5000 za jednu o síle 40 000. Je to lehká matematická rovnice ,ale nevychází.Proto já osobně můžu doporučit potahované tablety drtit a hned zkrmit a nebo brát nepotahované. Ale i zde musí káždý testovat sám. Každý pes je unikát a co funguje u jednoho nemusí fungovat u druhého.

Další nutností pro takto nemocného psa, je rozdělit denní dávku stravy na 3 – 4 dávky ,aby zažívací trakt nebyl přespříliš zatěžován najednou. Strava musí být velmi hodnotná a především lehce stravitelná. Na trhu je mnoho výrobců,kteří vyrábějí granule specializované pro toto onemocnění, jsou to granule z řady veterinární, jsou podstatně dražší a dají se objednávat jen přes veterináře nebo internetový obchod, který je veterinářem zastřešený. Protože jsou cenově velmi náročné vyplatí se porovnávat a nebo objednávat v zahraniči – z důvodu,které jsou mi nepochopitelné jsou granule např. zde v Německu podstatně levnější.

Nám se osvědčily: Hills Prescription Diet i/d, Royal Canin Gastro Intestinal a Gastro Intestinal moderate Kalorien, Specific Digestive Support –CID, Royal Canin Hypoallergenic-zejména pro ty ,kteří trpí ještě potravinovou přecitlivěností nebo alergií. A protože onemocnění slinivky břišní u psů je stale vice, reagují i jiní méně znamí výrobce nabídkou specialních granulí např. Reddy Canine Intestinal.

Podfunkce slinivky břišní není vylečitelná, bohužel, ale dá se získat pod kontrolu a čím dříve je diagnostikována ,tím lépe. Zejména mladá zvířata mají šanci téměr obnovit její funkci,ale vždy budou odkázana na aspoň malý přísun trávících enzymu. Je-li váš pes takto nemocný ,potřebujete spoustu trpělivost, léčba je zdlouhavá a často se průjmy vrací I když nevíte proč. Je třeba stolici sledovat, vrací-li se potíže-zvýšit dávku. Pokud máme pocit , že léčba zabrala je možné dávku enzymů redukovat ,ale prosím POMALU, tableku po tabletce a sledovat. Zhorší.li se stav opět nazpátek a pořád dokolečka.

Lečba je úspěšná pokud zvíře drží váhu a nebo dokonce na váze přibývá – potom víme , že jsme na správne cestě.

Dalším bodem, který musíme brát v úvahu je klid, nemocná zvířata reagují až přehnaně na stresy- i zde se průjmy okamžitě vrací- stresem může být, ale bohužel i změna prostředí ( dovolená nebo výstava), ale pokud vím, že před výstavou bylo vše v pořadku, mohu si odvodit, že dávkovaní enzymů je v pořádku a pes je “pouze” vystresován. Často se stane, že nám ani nedojde , jak pes reaguje na to, co nám je přijemné. Já myslela, když jsem si vyšla s Leem do zoologicke zahrady, jak se mu to nebule líbit- nelíbilo se mu to, začal přešlapávat a hned u brány se jeho tlusté střevo “zbláznilo”. Zoologickou zahradu jsme víceméně proběhli a manžel uklízel jednu louži za druhou- já prchala. Poučení bylo, že Leo byl už jen na zahradě- tam býl zvýklý, nic jej nepřekvapilo a stav se nakrátko uklidnil.

Mnoho lidí si myslí a s oblibou si plete zanět slinivky břišní a podfunkci slinicky břišní. Jedná se o velké rozdíly a dvě různá onemocnění a proto je naprosto nezbytná konzultace veterinárního lékeře, pokud podezření skutečně máme.

My byli u veterináře téměř každý měsíc, pak každý týden a pak i dvakrat nebo třikrát tydně , vyzkoušeli jsme co se dalo, nebylo článku ,který bych nepřečetla, obvolala jsem všechny renomované výrobce granulí a konzultovala jejich veterináře, kupovala jsem nejrůznější pomocné preparáty a přemýšlela o kastraci,která údajně měla zmenšit Leovu kalorickou pořebu a s tím souvisejicí příjem potravy ve smyslu co nesežere –nemusí trávit nebo jinými slovy nechat jej pomalu ale jistě umřít hlady. Nestačilo to, udělali jsme vše co bylo v našich silách, po 16 měsících jsme neměli tu sílu ani my bojovat. Byli jsme psychicky, zdravotně a finančně vyčerpáni a zlepšení se nedostavilo. Asi se ptáte co nám chce radit, když pes nakonec stejně umřel, náš Leo trpěl EPI jestě jinými nemocemi jako je zánět střev . Ne vždy to musí tak smutně skončit a proto přeji hodně síly a snad , a to bych si moc přála, bude moje zkušenost někomu k dobru.

Ze všech těchto smutně získaných informací a o po všech těch článcích, které jsem přečetla a porovnání nejrůznější analýz granul jsem došla k názoru svého Toníka krmit míchaně , ba dokonce syrovým masem, nikde to moc neříkám, protože zastánci krmení výhradně granulemi reagují často až agresivně na fakt, že si někdo dovolí psovi, masožravcovi, vybavenému chrupem karnivora podávat maso. Pes prospívá, dobře žere, naprosto zredukoval množství stolice a veterinář i já jsem spokojená, ale o syrové stravě snad zase někdy jindy.

 

Kontakt

Kateřina Wolf a Michael Gründl

familie.wolf.gruendl@gmail.com

Laichstätter Siedlung 21, 93413 Cham, SRN

Pevná linka:0049 9971 3929514
Mobil:0049 157 857 17 508
Fax: 0049 9971 3929618

Vyhledávání

Když se člověk rozhodne pořídit si psa, je to pro něj plánovatelná doba.

Pro psa je ON- vše co má - celý jeho život!

 

 

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode